روش های استعدادیابی در جهان

طلوع سپید ، مرکز روانشناسی کودکان و نوجوانان البرز

الگوها و مراحل استعدادیابی در کشورهای مختلف جهان متفاوت است و شاید این الگوها و روش ها باعث پیشرفت و یا عدم پیشرفت این کشورها در رشته های مختلف شده باشد. با این حال در این مقوله سعی شده است تا الگوها و مراحل استعداديابي کشورهای مختلف را نشان دهیم تا شاید برای علاقمندان مفید واقع شود.

مرکز روانشناسی کودکان البرز
استعدادیابی کودکان

شوروي سابق (جارور 1981):
مرحله ي انتخاب پايه :
– در مدارس ابتدايي انجام مي شود.
– سنين۶ تا 10 سال را در بر مي گيرد.
– شامل ارزيابي توانايي هاي حرکتي و مهارتي ذهنی است.
– برگزيدگان در برنامه ي توسعه عمومي شركت مي كنند.
مرحله ي انتخاب اوليه :
– سنين 8 تا 14سال را در بر مي گيرد.
– شامل اجراي آزمون هاي ويژه ي و ارزيابي ميزان رشد ذهنی، سن بيولوژيکي و ويژگي هاي روان شناختي است.
مرحله ي انتخاب نهايي :
– سنين 15 تا 18 سال را در بر مي گيرد.

ژاپن (1992):
مرحله ي اول :
– سنين 3 تا 6 سال را در بر مي گيرد.
– فعاليت هاي تفريحي بر اساس علاقه فردي را شامل مي شود.

مرحله ي دوم :
– سنين 6 تا 10 سال را در بر مي گيرد.
– آزمون ها عمومي با در نظر گرفتن ويژگي هاي وراثتي و ذهنی و روان شناختی، پيکري و آزمون اشعه ايکس اجرا مي شود.

مرحله ي سوم :
– سنين 12تا 18سال را در بر مي گيرد.
– آزمون هاي اختصاصي ورزشي ، ذهنی، هنری اجرا مي شود.

مرحله ي چهارم :
– پس از سن 18 سالگي را در بر مي گيرد.
– آزمون هاي ويژه براي گزينش نخبگان اجرا مي شود.

ضرورت استعدادیابی:

شایان ذکر است که به دلیل جامع و کامل بودن برنامه استعدادیابی ژاپن ، پیشرفت و موفقیت بیشتری نسبت به روسیه در آماده سازی نیروی کارآمد و موفق جوان داشته .
ژاپن این موفقیت را مدیون شرایط نابهنجار خود می‌باشد .

در گذشته ی نه چندان دور ژاپن به کشوری فرسوده تبدیل شده بود که اکثریت جامعه رو کهنسالان غیر متخصص در برگرفته بود در نتیجه تولید کننده ای وجود نداشت و اکثریت اقشار در مقام مصرف کننده قرار گرفته بودند ، متخصصین بر این شدند که نیروی خردسال جامعه را آموزش دهند تا کشور را از ورطه ی نابودی نجات دهند ، با این هدف شروع به آموزش در سنین کم کردند ، قبل از آموزش با انجام تست ها و روش های متعدد نسبت به استعداد و توانمندی هر خردسال شناخت کافی بدست آوردند ، با این روش چندی نگذشت که کودکان و نوجوانان متخصصی را تربیت و آموزش دیده کردند و به کمک آنان کشور را به رده های بالای موفقیت در جهان سوم رساندند .

حالا ژاپن کشوری است که بیشترین و ماهرترین متخصصان آن را جوانان تشکیل میدهند ….

در صورتی که جوانان کشورهای دیگر در این محدوده سنی تازه متوجه علاقه و استعداد خود میشوند و به عینه بیست سال از زمان جا مانده آمد .

برای درک بهتر این ضرورت مثالی بیان میکنیم :
فرض کنید شما در ده سالگی استعداد یابی میشدید و خانواده شما پی می‌بردند که شما در موسیقی استعداد و علاقه دارید و شروع به گذراندن دوره ها کلاسیک و دانشگاهی و کلاس های موسیقی میکردید …. بدون شک شما در بیست و چهار سالگی یک متخصص موسیقی و چه بسا استاد موسیقی می بودید ….

اندکی تامل کنید !

حالا تفاوت شما با جوان بیت و چهار ساله ای که بعد از گذراندن رشته های مختلف هنری و ورزشی و دانشگاهی امروز متوجه علاقه و استعداد خود در موسیقی شده است تازه به سرخط فصلی رسیده که شما در ده سالگی رسیده اید ….

ما هر روز با نمونه های شفاف این موضوع روبرو هستیم …اینگونه هست که گاهی در محل کار خود متوجه میشوید مدیر شما یا دوست شما که همسن شما است یا حتی کوچکتر است الان در کار مشترک ی که با شما دارد موفق تر است چون وی زودتر به استعداد خود شناخت پیدا کرده و کج راه و بیراهه نرفته و زمان بیشتری را صرف کرده تا همان یک تخصص را به بهترین نحو بیاموزد .

روانشناسی کودک و نوجوان البرز
استعدادیابی کودکان و نوجوانان طلوع سپید

موسسه طلوع سپید با سال ها تجربه و کادری متخصص در زمینه روانشناسی کودکان و نوجوانان در استان البرز ، با ارائه جلسات رایگان روانشناسی و استعدادیابی به کودکان و نوجوانان به موفقیت کودکان شما کمک میکند ، و همچنین مشکلات کودکان و مخصوصا نوجوانان شما را توسط روانشناسان و متخصصین مجرب حل میکند.