یافتن بهترین مسیر زندگی

استعدادیابی فرآیندی است که توسط افراد متخصص، روانشناسان انجام میگیرد و طی آن توانایی ها، علایق و ویژگی های فرد شناخته شود.

سپس او را با مشاوره های متعدد در مسیری هدایت می کنند که در آن موفق تر خواهد بود و افرادی که در سنین کودکی استعدادیابی می شوند نتیجه های بهتری دریافت خواهند کرد. 

همان طور که اطلاع دارید هر یک از انسان‌ها برای هدف خاصی متولد شده‌ایم و با کمک گرفتن از مهارت‌ های ذاتی  و یا همان استعداد‌یابی فردی در طول زندگی خود، موظف هستیم تا حد امکان وضع  زندگی خود را بهبود سازیم.

 

استعدادیابی شغلی

اما چگونه استعداد های خود را بشناسیم و چگونه آنها را شکوفا کنیم ؟

استعداد به معنی سرعت ما در یادگیری، مهارت‌ها و تخصص‌های مختلف است.

 یکی از راه‌هایی می‌توان به واسطه آن استعداد خود را کشف کنیم ، شناخت و توجه علایق شخصیمان است .

غالباٌ علایق افراد مربوط به کارهایی است که مهارتی و استعداد خاص در انجام آن‌ها دارند.

 

شکوفایی استعدادها

یکی دیگر از راه‌های کشف این ویژگی‌ها این است که از افراد دیگر کمک بگیریم و نظر دیگران را را در مورد ویژگی‌های خود بپرسیم.

همانطور که گفتیم کشف استعدادهایمان و تلاش برای تقویت آن‌‌‌‌ها یکی از مهم‎‌ترین وظایف هر انسان است که به کمک آن می‌تواند به بهتر شدن و پیشرفت جهان کمک کند.

پیدا کردن این ویژگی ها و صرف اندکی خلاقیت در آن حوزه می‌تواند به پیدا کردن کاری مطابق با روحیات و علایق شخصی منجر شود، یکی از ثمره های آن میتوان پیدا کردن مسیر شغلی و یا  یافتن رشته تحصیلی مورد نظر باشد.

 

* والدین عزیز حتماً مقاله راهنمای والدین را مطالعه فرمایید

مرکز استعدادیابی کرج

اهمیت استعدادیابی شغلی

در مسیر شغلی، امکان رشد و گسترش ایجاد می‌شود و در نتیجه پیشرفت  بیشتری به همراه خواهد داشت.

مثلا فردی را در نظر بگیرد که استعداد خود را کشف کرده است و به این نتیجه رسیده است که توانایی خوبی در نویسندگی دارد، می‌تواند از این استعداد درونی استفاده کند و علاوه بر ایجاد مطالب علمی در جامعه، درآمد خوبی هم از این راه کسب نماید.

متاسفانه بسیاری از کسانی که دنبال کار هستند اطلاع دقیقی از مهارت‌ها و استعدادهای خود ندارند و تلاشی نیز برای استعدادیابی فردی خود انجام نمی‌دهند.

به همین سبب اعتمادی به خود در کاری که انجام میدهند ندارند که این مشکل در مصاحبه شغلی معلوم نمی‌شود.

 

استعدادیابی درسی

فرد برای سال‌های طولانی در زمینه‌ای مشغول به کار است که مربوط به استعداد سخصیش نمیباشد و  برای همیشه از استعدادهای خود دور بماند. 

که این امر زیان های جبران ناپذیری خواهد داشت از جمله :

1 – استعفا

2 – تغییر شغل

3 – تعدیل نیروی انسانی

فواید استعدادیابی تحصیلی

یکی از مراحل مهم زندگی هر فردی، انتخاب رشته تحصیلی و در ادامه آن رشته دانشگاهی او است.

اگر استعدادیابی تحصیلی به درستی صورت نگیرد در آینده باعث مشکلات و زیان های جبران ناپذیری می‌شود، مثلا فردی را در نظر بگیرید که رشته‌‌ای را انتخاب میکند که هیچ علاقه به آن رشته ندارد و متاسفانه پس از اتمام و فارغ التحصیلی هیچ زمینه شغلی برای او نمیباشد چون در طول مسیر تحصیلی بدلیل عدم علاقه، فهم درستی از درس ها نداشته و برایش کسل کننده بوده.

در حقیقت استعدادیابی تحصیلی و انتخاب رشته بر اساس استعدادها و ویژگی ها و علایق فرد، مسیر و راه موفقیت را هموارتر می‌کند.

استعدادیابی تحصیلی هر فرد بر اساس هوش، تیپ شخصیتی، علایق، مزاج، ارزش‌ها، و ویژگی‌های خاص او صورت‌گرفته است.

پس متوجه شدیم که امر انتخب رشته بدون در نظر گرفتن فرایند استعدادیابی کاملا پوچ و بیهوده است

.

پس متوجه شدیم که بسیاری از انتخاب هایی که در طول زندگی خود انجام میدهیم نیازمند استعدادیابی می باشد تا در مسیر پوچ و بیهوده‌ای قرار نگیریم، اگر مایل به استعدادیابی فرزندانتان میباشید با ما تماس بگیرید.

نظر خود را وارد فرمایید . . .

نوشته های اخیر

تماس با ما

موسسه روانشناسی و استعدادیابی امین،  مرکز استعدادیابی کودکان و نوجوانان  در استان البرز است که با کادری متخصص و سال ها سابقه ، قدمی مطمئن در پیشرفت فرزندان شما