روانشناسی کودکان

روانشناسی کودکان برای چیست؟

بسیاری از کودکان و نوجوانان مشکلاتی دارند که بر احساس، رفتار یا یادگیری آنها تأثیر می گذارد. روانشناسی نوعی درمان برای این مشکلات است. 

در این درمان، بچه ها صحبت می کنند و یاد می گیرند که چگونه مشکلات خود را حل کنند.رفتار درمانی به آنها کمک می کند بهتر با هم کنار بیایند، ارتباط بهتری برقرار کنند و بهتر عمل کنند.

روانشناسان به چه مشکلاتی کمک می کنند؟
روانشناسان برای کمک به انواع مشکلات آموزش دیده اند. به عنوان مثال، آنها به کودکان و نوجوانان کمک می کنند که در دوران سختی مانند:

مشکلات خانوادگی
مشکلات مدرسه
پرخاشگری
مشکلات مربوط به سلامتی

چگونه رفتار و فکر کنند و چگونه به احساساتی مانند:

غمگینی
عصبانیت
استرس و نگرانی
عزت نفس پایین
غم و اندوه

مسلط باشند و تصمیم منطقی و عقلانی بگیرند.

روانشناسان به کودکان و نوجوانان با شرایطی زیر نیز میتوانند بسیار کمک کنند و باعث بهبودی آنها شوند :

بیش فعالی
افسردگی
اضطراب
اختلالات اشتها
اختلالات رفتاری مخرب

برای ثبت نام کودک خود در مرکز روانشناسی کودکان البرز میتوانید یک جلسه رایگان را در موسسه روانشناسی خانواده و کودک امین تجربه فرمایید جهت ثبت نام کلیک کنید.

چرا کودکان و نوجوانان به درمان نیاز دارند؟

کودکان و نوجوانان زمانی که مشکلاتی دارند که نمی توانند به تنهایی با آن کنار بیایند به درمان نیاز دارند یا زمانی که مشکلات بر عملکرد، احساس یا عملکرد آنها تأثیر می گذارد، به کمک نیاز دارند. اگر همه چیز به خودی خود بهتر نشد، ممکن است بچه ها به درمان نیاز داشته باشند تا اوضاع بهبود یابد. گاهی اوقات، کل خانواده ها در حین تلاش برای برقراری ارتباط، یادگیری و ایجاد مرزها نیاز به حمایت دارند.

 

این نوع درمان (روانشناسی کودک) چگونه کار می کند؟

در درمان، بچه ها با انجام دادن یاد می گیرند. در مورد بچه های کوچکتر، این به معنای کار کردن با تمام خانواده، نقاشی، بازی و صحبت است. برای کودکان و نوجوانان بزرگتر، روانشناسان فعالیت ها و ایده هایی را به اشتراک می گذارند که بر یادگیری مهارت های مورد نیاز آنها تمرکز دارد. 

روانشناسان در حین یادگیری کودکان از آنها تمجید و حمایت می کنند. آنها به بچه ها کمک می کنند خودشان را باور کنند و نقاط قوت خود را پیدا کنند. درمان الگوهای فکری مفید و عادات رفتاری سالم را ایجاد می کند.

یک روانشناس ممکن است با کودک و والدین او با هم ملاقات کند یا به تنهایی با کودک ملاقات کند. بستگی به سن کودک دارد. یک روانشناس همچنین ممکن است با والدین ملاقات کند تا نکات و ایده هایی را در مورد چگونگی کمک به فرزندشان در خانه ارائه دهد.

در این نوع درمان (روانشناسی کودک) چه اتفاقی می افتد؟

در ابتدا، روانشناس با شما و فرزندتان ملاقات می کند تا صحبت کنید. آنها سؤال خواهند کرد و گوش خواهند داد. این فرایند به آنها کمک می کند تا در مورد فرزند شما و مشکلاتش بیشتر بیاموزند.

روانشناس به شما خواهد گفت که چگونه می تواند به کودک شما  کمک کند.

پس از آن، فرزند شما به مشاوره های های درمانی بیشتری می رود. در این جلسات، فرزند شما ممکن است:

صحبت. صحبت کردن راهی سالم برای بیان احساسات است. وقتی بچه ها احساسات را به جای اعمال در قالب کلمات بیان می کنند، می توانند بهترین عملکرد خود را داشته باشند. وقتی کسی گوش می دهد و می داند چه احساسی دارد، بچه ها آمادگی بیشتری برای یادگیری دارند.

به عنوان مثال :
انجام برخی فعالیت ها : روانشناسان از فعالیت ها برای آموزش احساسات و مهارت های مقابله ای استفاده می کنند. آنها ممکن است از بچه ها بخواهند که نقاشی بکشند یا بازی کنند به عنوان راهی برای یادگیری. آنها ممکن است ذهن آگاهی و تنفس آرام را به عنوان راهی برای کاهش استرس آموزش دهند.

تمرین مهارت های جدید: روانسناسان به کودکان کمک می کنند تا آنچه را که می آموزند تمرین کنند. آنها ممکن است بازی هایی را انجام دهند که در آن بچه ها باید منتظر نوبت خود باشند، از خودکنترلی استفاده کنند، صبور باشند، دستورالعمل ها را دنبال کنند، گوش دهند، به اشتراک بگذارند، دوباره تلاش کنند، یا با شکست مواجه شوند.

حل مشکلات: در مورد کودکان و نوجوانان بزرگتر، درمانگران می پرسند که چگونه مشکلات در خانه و مدرسه بر آنها تأثیر می گذارد. آنها در مورد چگونگی حل این مشکلات صحبت می کنند.

کودکان چه مدت این درمان را انجام می دهند؟

مدت زمان درمان بستگی به اهدافی دارد که شما و درمانگر فرزندتان دارید. اغلب اوقات، یک درمانگر می خواهد با فرزند شما هفته ای یک بار به مدت چند ماه ملاقات کند.

نظر خود را وارد فرمایید . . .

نوشته های اخیر

تماس با ما

موسسه روانشناسی و استعدادیابی امین،  مرکز استعدادیابی کودکان و نوجوانان  در استان البرز است که با کادری متخصص و سال ها سابقه ، قدمی مطمئن در پیشرفت فرزندان شما