مرکز استعدادیابی کودکان کرج

مشکلات عصبی جوانان و نوجوانان

 

بسیاری از مشکلات کودکان و نوجوانان اعم از استرس و اضطراب و پرخاشگری را می توان با دریافت مشاوره بهبود ساخت.

هدف این بررسی بحث برخی از بیماری‌های عصبی است که عمدتاً در دوره نوجوانی بروز می‌کنند.

این مقاله بر روی استعدادیابی نوجوانان تظاهرات و سیر معمول شایع‌تر و برخی غیرمعمول‌ها، صرع، اختلالات عصبی عضلانی، اختلالات نورودژنراتیو، اختلالات التهابی سیستم عصبی مرکزی و برخی شرایط متفرقه دیگر تمرکز دارد.

مقاله با بحث بسیار مختصر و کلی در مورد مسائل مدیریتی در این گروه سنی به پایان می رسد.

نشریات پزشکی اخیر، از جمله دو مورد از خدمات بهداشت ملی، بر مسائل مربوط به سلامت نوجوانان، و به طور خاص انتقال از خدمات اطفال به بزرگسالان تمرکز کرده اند.

بررسی اخیر در Archives of Disease in Childhood برخی از مسائل اصلی را در این دوران از زندگی ترسیم می کند و تفاوت های مهم بین طب سنتی کودکان و پزشکی نوجوانان را برجسته می کند.

فرهنگ لغت آکسفورد نوجوانی را به عنوان فرآیند رشد از کودکی به یک کودک تعریف می کند. بالغ، و خود این کلمه از کلمه لاتین adolescere به معنای رسیدن به بلوغ گرفته شده است.

سنی که کودک وارد دوران نوجوانی می‌شود و آن را کامل می‌کند دشوار است و به متغیرهای زیادی از جمله جنسیت، سلامت، ارزش‌های اجتماعی-فرهنگی و عوامل اقتصادی بستگی دارد. برای اهداف این بررسی، نوجوانی به کودکان بزرگتر از 12 سال اطلاق می‌شود.

رشد عصبی طبیعی در نوجوانی

نوجوانان در سال‌های منتهی به بزرگسالی پیشرفت‌های عصب‌روان‌شناختی قابل‌توجهی را نشان می‌دهند، اگرچه این ممکن است فاقد تأثیر چشمگیر کودکان نوپا باشد که اولین قدم‌های خود را برمی‌دارند یا اولین کلمات خود را به زبان می‌آورند. 

سال ها یک مطالعه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی طولی (MRI) نشان داد که حجم کل ماده سفید تا اوایل دهه 20 به افزایش ادامه می‌دهد، حجم ماده خاکستری فرونتال و جداری در حدود 14 سالگی قبل از کاهش به اوج خود می‌رسد و ماده خاکستری در لوب اکسیپیتال و تمپورال.

کاهش حجم ماده خاکستری پیشانی احتمالاً به دلیل از دست دادن عظیم سیناپسی در این دوره است. 

داده‌های مدل‌های پستانداران تخمین زده‌اند که ممکن است تا 30000 سیناپس در هر ثانیه در کل قشر، به‌ویژه از نواحی پیشانی از بین برود. اگرچه دلیل دقیق این امر ناشناخته است، اما حدس زده می شود که مغز بر اساس تجربه و نیازهای محیطی مربوطه در حال رشد است – نظریه “از آن استفاده کن یا آن را از دست بده”.

در نهایت، به نظر می‌رسد که مغز در نوجوانی در مقایسه با اوایل کودکی، با افزایش قابل توجهی در درجه‌ای که هر نیمکره می‌تواند اطلاعات را به طور مستقل پردازش کند، فعالیت کانونی‌تری دارد.

اختلالات عصبی

صرع

صرع شایع ترین اختلال عصبی دوران نوجوانی است. صرع ممکن است در این زمان شروع شود یا صرع از قبل موجود ممکن است به بهبود یا وخامت ادامه دهد. گرفتن شرح حال دقیق برای تشخیص بسیار مهم است.

از آنجایی که نوجوانان معمولاً در کلینیک با والدینی که شاهد این رویدادهای حمله ای نبوده اند، شرکت می کنند، ممکن است لازم باشد با دوستان و معلمان مدرسه خود صحبت کنند تا اطلاعات مفید و حتی تشخیصی به دست آورند.

بررسی ها برای طبقه بندی سندرم های صرع به منظور راهنمایی درمان و اطلاع رسانی در مورد پیش آگهی و شناسایی هر علت زمینه ای استفاده می شود. برخی از سندرم های مهم صرع وجود دارد که معمولاً در نوجوانی وجود دارد.

 

مرکز استعدادیابی کودکان البرز
مرکز استعدادیابی کودکان و نوجوانان کرج

اختلالات نورودژنراتیو

اختلالات عصبی، اگرچه به صورت فردی نادر است، اما در مجموع گروه مهمی از اختلالات هستند که باید در این سن مورد توجه قرار گیرند. رگرسیون، خواه شناختی، حرکتی یا ترکیبی از هر دو، یک چالش تشخیصی خاص را ایجاد می کند. اولین سوالی که باید در نوجوانی که با از دست دادن ظاهری مهارت‌هایش مواجه می‌شود، بررسی شود این است که آیا این نشان دهنده یک اختلال عصبی واقعی است یا یک پسرفت کاذب به دلیل برخی علل دیگر. اولین علائم اختلال عصبی ممکن است تغییر در شخصیت یا کاهش عملکرد مدرسه یا اغلب ترکیبی از هر دو باشد. تغییر از محیط مدرسه ابتدایی و تک کلاسی به مدرسه متوسطه با کلاس های درس متنوع و همچنین افزایش تقاضاهای آکادمیک و سازمانی اغلب می تواند مشکلات ایستا از قبل موجود را آشکار کند.

در کودکی که مشکلات عصبی از قبل وجود داشته است، تمایز قائل شدن بین افزایش مهارت‌ها، پسرفت کاذب (مهم است که علت ممکن است برگشت‌پذیر باشد) و شروع واقعی یک بیماری عصبی دشوار است. در این شرایط، در نظر گرفتن اعتبار تشخیص اصلی حیاتی است. همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفت، صرع های پیشرونده میوکلونیک یک مثال عالی از این مشکل است. نمونه های دیگر این مشکل خاص شامل کودکی است که به اشتباه تشخیص داده شده است “فلج مغزی دیپلژیک” که در واقع یک اختلال ژنتیکی مانند دیستونی پاسخگو به دوپا یا دیستونی پیچشی ایدیوپاتیک، پاراپلژی اسپاستیک ارثی یا تخریب عصبی مرتبط با پانتوتنات کیناز (PKAN) دارد. علل پسرفت کاذب شامل افسردگی است که به طور فزاینده ای در نوجوانان شناخته می شود (و اغلب نادیده گرفته می شود) و سایر شرایط غیر عصبی از جمله کم کاری تیروئید اکتسابی و سوء مصرف مواد. تشنج‌های صرعی ضعیف و نامحسوس یا فعالیت‌های موجی و موجی مکرر در EEG نشان‌دهنده دیگر علل بالقوه قابل درمان رگرسیون کاذب است.

اگر مشخص شود که نوجوان یک اختلال عصبی اکتسابی دارد، ممکن است در نظر گرفتن چنین شرایطی از نظر موارد زیر مفید باشد:

آیا به نظر می رسد که یک اختلال چند سیستمی باشد.

این که آیا علائم عمدتاً نشان دهنده یک اختلال سیستم عصبی محیطی یا مرکزی است (علاوه بر این، بسیاری از اختلالات نادر وجود دارد که هر دو ممکن است درگیر باشند). وآیا ماده خاکستری یا سفید عمدتاً درگیر است، اگر منحصراً یا عمدتاً CNS را درگیر کند.

مدیریت

بحث درباره رویکرد به نوجوان به طور کلی از محدوده این بررسی خارج است. با این حال، برخی از نکات قابل تأکید است. تشخیص هر گونه اختلال عصبی در این زمان حیاتی در رشد می تواند تأثیرات عمیقی بر بیمار داشته باشد، به ویژه از نظر تلاش برای دستیابی به استقلال از مراقبین خود، انتخاب شغل، عزت نفس، و ایجاد و حفظ روابط با همسالان. بحث در مورد تشخیص نیاز به درک و حساسیت دارد. تشخیص اختلالات حمله‌ای معمولاً بر روی گزارش‌های شاهد از رویداد متکی است، و نوجوانان ممکن است بیان چنین گزارش‌هایی توسط اعضای خانواده یا دوستان را شرم‌آور یا حتی ناراحت‌کننده بدانند. مشارکت دادن نوجوانان در تصمیم گیری های درمانی نیز مهم است و انتخاب و یافتن راه حل در مورد مشکلات احتمالی اغلب رویکردهای مفیدی هستند. جوانان اغلب به حقایق و اطلاعات بهتر از نظرات و توصیه ها پاسخ می دهند. بحث های مهمی در مورد مناسب ترین رویکرد برای مدیریت دوره انتقالی وجود دارد. دو رویکرد متداول شامل ایجاد یک تخصص رسمی پزشکی نوجوانان یا ایجاد یک سرویس تحویل مشترک است که به طور مشترک توسط متخصصان اطفال و بزرگسالان نظارت می شود (به عنوان مثال، در صرع، اختلالات عصبی عضلانی و ناتوانی عصبی).

خلاصه

همپوشانی قابل توجهی بین عملکرد عصبی کودک و بزرگسال از نظر ارائه و مدیریت بیماری نباید این واقعیت را پنهان کند که نورولوژی نوجوانان نیازمند رویکرد خاصی به بیمار است. پزشک باید:

از طیف وسیعی از اختلالات عصبی که ممکن است در این سن بروز کند آگاه باشید.

از این واقعیت آگاه باشید که تظاهرات اولیه یک اختلال عصبی ممکن است با ویژگی های رفتاری (از جمله روانپزشکی) یا شناختی یا هر دو باشد.

در صورت غیرمنتظره بودن یا غیرمعمول بودن دوره بعدی اختلال و غیرمنتظره یا غیربهینه بودن پاسخ به درمان، آماده بازنگری و در صورت لزوم، بازنگری در تشخیص اصلی باشند.

احتمال افسردگی یا سوء مصرف مواد را در نوجوانانی در نظر بگیرید که به نظر می رسد پسرفت دارند.

قدردانی از تغییرات پیچیده روانی اجتماعی در این زمان از زندگی، محیط زیستی پویا و تأثیری که یک اختلال مزمن ممکن است بر بیمار داشته باشد (مثلاً صرع).

هر چه زودتر به دنبال مشاوره مناسب متخصص (اعصاب یا روانپزشکی) باشید.

 

 

مرکز استعدادیابی نوجوانان کرج
افسردگی کودکان و نوجوانان

نظر خود را وارد فرمایید . . .

نوشته های اخیر

تماس با ما

موسسه روانشناسی و استعدادیابی امین،  مرکز استعدادیابی کودکان و نوجوانان  در استان البرز است که با کادری متخصص و سال ها سابقه ، قدمی مطمئن در پیشرفت فرزندان شما